Anette og Gordon Steffensen bor i Holstebro i et villakvarter, med deres 2 hunde, Team Marlboro Jessie og Team Marlboro Prisca.
Gordon har trænet schæferhund siden 1983, og har i gennem årene aflagt brugsprøver og fået avlkåret hundene.
Gennem alle disse år har Gordon derfor opnået en del erfaring i at træne verdens bedste hunderace – schæferhunden.
Gordon har fra den spæde start i 1983 også virket som figurant og er godkendt prøvefigurant. I april 2011 blev Gordon godkendt som avlsvejleder i Schæferhundeklubben for Danmark og virker som avlsvejleder i Schæferhundeklubben i Ringkøbing "Kreds 32".
Gordon var i perioden februar 2006 - januar 2011 formand, for Schæferhundeklubben i Ringkøbing " Kreds 32 "
Gordon var i 2010 / 2011 næstformand i Hovedbestyrelsen i Schæferhundeklubben for Danmark. Så der er ved siden af hundesporten blevet brugt megen tid på tillidsposter i Schæferhundeklubben.
"Vi synes opdræt er en sjov gren af vores hobby. Vi har 1 - 2 kuld om året, og det gør, at vi har god tid til at socialisere hvalpene, så de kommer godt ud i deres nye hjem. Det eneste minus ved opdræt er, at Anette græder, når hvalpene skal flytte til deres nye hjem".
|
|